2017. október 23., hétfő

#BTS2017

Sziasztok! Tudom, hogy megint régen írtam, de egyszerűen összejött minden, itt volt a felvételi időszak, aztán az azzal kapcsolatos teendőim, így nem nagyon tudtam a blogra koncentrálni. Viszont most egy „rendhagyó” Back to School-lal jövök, merthogy ez a bejegyzés igazából majd az elkövetkezendő időkben nyeri el az értelmét. Hogy miért? Mert most arról lesz szó, hogy mire figyelj oda végzőként. Most fejeztem be a gimnáziumot, így most már van elég tapasztalatom ezzel kapcsolatban; legalább is úgy érzem, hogy megéri elmondani a tapasztalatimat, amik átsegítettek ezen az időszakon.
Először nézzük azokat, amik nem feltétlen kapcsolódnak a tanuláshoz:

1.   Talán minden végzős lány álmodott már nem egyszer és nem kétszer a szalagavatóról. Én is álmodtam róla és meg is valósítottam. Ezzel kapcsolatban azt tudom javasolni, hogy a táncpartnert és a ruhát időben kezdd el keresni, mert a tökéletes ruhát egy pillanat alatt elkapkodják. Gondolom, te sem szeretnéd azt a ruhát megkapni, ami csak azért van a szalonban, mert azt senki nem vitte el. Itt azt hozzátenném, hogy időben kezdjetek el próbálni, mert a szalagavató előtt egy héttel összeállt tánc nem olyan, mint egy agyonpróbált változat.

2.   A felsőoktatási jelentkezés határidejére nagyon figyeljetek oda. Mindig azt mondtam, hogy semmit nem szabad az utolsó pillanatra hagyni és ez itt a legérvényesebb. Itt még nem számít a sorrend, (olyan értelemben, hogy az osztályodból hányadikként adod be ugyanarra a szakra) viszont bármikor adódhat bármi gond. Például egy vihar miatt (téli viharok kiszámíthatatlanok) nincs áram vagy internet a határidő pedig pár óra múlva lejár, de akár az is megeshet, hogy a rendszerrel van gond. Ilyenkor szét izgulhatod magad, hogy most sikerül-e vagy sem.

3.   A ballagás is egy fontos esemény egy gimis számára, épp ezért már előre válasszátok ki a párotokat, így nem lesz kavarodás. Itt, ahogy a szalagavató esetében is jó előre lebeszélni a szülőkkel, hogy merre lesztek, hiszen a szüleitek rátok kíváncsiak, nem a szomszéd gyerekére.

4.      Számolj! A felvi.hu nagyon jó oldal és nagyon jó barát. Számold ki a lehetséges pontjaidat és annak alapján válassz szakot. De, ami fontos, hogy lény szigorú magaddal és ne add nagylelkűen a pontokat. Mindenből a lehető legrosszabb százalékot írd be és akkor nem ér meglepetés. A szakválasztást pedig úgy értem, hogy nézd ki, hogy mik tetszenek és nézd meg az elmúlt év pontjait az adott szakon így meg tudod állapítani nagyjából, hogy neked érdemes-e megjelölnöd az adott szakot. Tegyük fel, hogy neked van 320 pontod, de az a szak, ami néztél 450-es ponthatárú. Ekkora pontkülönbséggel már el kell gondolkodni azon, hogy megpróbálod-e. Persze félreértés ne essen, nem én akarom megmondani, hogy mit csinálj, és mit jelölj be, ez csak az én véleményem és gondolkodásmódom. Ettől függetlenül, te még megjelölheted, semmi gond nincs azzal, mert mint tudjuk a remény hal meg utoljára.

Igazából most csak ezt a négy dolgot tudom kiemelni a tanuláson kívül, ami meghatározza a végzős éveteket.
A tanulás terén pedig csak annyit tudok mondani, hogy reménykedj abban, hogy nem őrülsz meg a végére. Én napi szinten annyit tanultam, mint néhányan egész héten, konkrétan nem ismertem a szabadidő fogalmát. Na, de szerintem nézzük egy- két használható tanácsot.

1.      Már szeptemberben döntsd el, hogy mi a választottad, mert egyrészt decemberben már nem fogsz tudni rendesen felkészülni az érettségire, másrészt a tanárok sem szeretik, ha az utolsó pillanatban tudják meg, hogy te érettségizni fogsz belőle. Amúgy nagyon könnyen mondhatnak nemet ilyenkor a felkészítésre, ezért is érdemes már az elején szólni az adott tanárnak. A tantárgyválasztásnál érdemes olyat választani, amit a felsőoktatási intézmény megjelöl. Például, ha te az orvostudományi egyetemre jelentkezel, akkor ne a földrajzot válaszd, hanem a biológiát. Oké, ez egy nagyon hülye példa volt, de a lényeget szerintem értitek. A követelményt pedig az adott egyetem / főiskola honlapján nézhetitek meg. Érdemes azt is megnézi, hogy emelt szinten kell-e teljesíteni az adott tárgyat vagy esetleg egy másik emelt kell.

2.      Nyelv, mindenekfelett! Ha te abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy már előre leérettségiztél nyelvből, akkor se hanyagold el a tanulását, hanem kérd meg a tanárodat, hogy készítsen fel nyelvvizsgára. Higgyétek el, sokkal könnyebb dolgotok lesz az egyetem alatt, ha már középiskolában megszerzitek a nyelvvizsgát. Én is ezt csináltam és most, hogy elkezdtem a felsőoktatást már nem fáj a fejem ez miatt, hiszen a sok vizsga mellett ez még egy plusz terhelés lenne, és ami a legnyomósabb érvem ez mellett, hogy egyetemen nincs klasszikus nyelvoktatás, csak pénzért. Legalább is az én szakomon egyáltalán nincs nyelv.

3.    Döntsd el, hogy miből fogsz emeltezni már szeptemberben. Ha valaki azt hitte, hogy elég az, hogy simán, középszinten leérettségizik és megy az egyetemre, azt le kell lomboznom, mert a felsőoktatásban kell egy emelt. Nekem szerencsém volt, mert bármit válaszhattam, így a történelem lett a kiszemeltem. De azt mondom, hogy nagyon meg kell ezt fontolni, mert nem mindegy, hogy választasz egy emelt matekot, holott te a történelmet jobban érted és neked is mindegy volt, hogy miből emeltezel.

4.  Tételek. A tételeket minden esetben dolgozd ki. Nagyon sokat megtalálsz a neten, de én azt mondom, hogy csak biztos forrásból töltsd le, mert nagy bakik lehetnek belőle. Sok helyen láttam, hogy elég, ha csak minden másodikat dolgozol ki, a többit meg majd összetipped valahonnan. Ja, csak ez nem így működik. A húsz tétel nem olyan sok tárgyanként, főleg, hogy tuti van olyan, amit már most el tudnál mondani. Oké, nem mondom, hogy egy Odüsszea ment volna tétel nélkül, de egy József Attila verset csak le tudsz elemezni. Az emelt érettségiknél ez fokozottan igaz! Ott minden egyes pont számít. Nem véletlenül adják ki minden évben a központi szóbeli tételsort, és a hozzá tartozó egyetemi tanárok által kidolgozott vázlatokat is.

5.      Ha már tételek, akkor jó, ha valamiféle rendszert viszel a sok tétel közé. Én például azt csináltam, hogy legépeltem azokat, amik órán elhangzottak, majd kinyomtattam őket és tantárgyanként egy mappába helyeztem (mind gépen, mind papír alapon). Így nem történhet meg az, hogy egy hidegháború bekerül Kosztolányi novellái és József Attila versei közé. Igen, az én módszerem egy kicsit költséges, de azt hiszem megérte, mert még most is a kezembe tudom őket fogni és nem a kézzel csúnyán leírt dolgokban kell kutakodnom. Ha már itt tartunk, hogy kézzel írás. Én úgy csináltam, hogy minden egyes témát külön oldalra kezdtem. Így sokkal átláthatóbb volt a füzetem, és ha kellett, akkor elő tudtam venni és nem kellett keresgélnem.

6.    A tételeket nem csak leírni kell, hanem megtanulni is. Sokaktól hallottam, hogy csak az utolsó pillanatban tanulja meg őket vagy csak mindennek a felét. Ez szerintem egy óriási hiba, főleg ha nem csak kettesre szeretnél érettségizni. Azt tudnotok kell, hogy ha a szóbelin az elnök úgy ítéli meg, hogy nem feleltél meg, akkor póttételt huzathat, ami csak azért szívás, mert rögtön feleződnek a szóbeli pontjaid. Ezáltal konkrétan csak kettes lehet a szóbelid, amivel csak az a gond, hogy az érettségi jegy az írásbeli + szóbeli százalékából áll, így a hiába van egy nagyon jó írásbelid a szóbelid leviszi egy jegyet is akár. Szóval ezért mondom azt, hogy a tételeket folyamatosan kell tanulni és nem egyszerre. Az utolsó nap úgysem fog belemenni minden a fejedbe, sőt többet felejtesz, mint amennyit megtanultál. Ha fokozatosan tanulod meg, akkor abból nem lesz gond szóbelin sem. Mondjuk valószínű, hogy felelni fogtok belőle, így mindenképp meg kell tanulni őket.

7.      A nem érettségi anyagot is tanuld meg. Ezt azért mondom, mert a felvételikor a négy éves (akkor még három) bizonyítványodat be kell küldeni, az érettségivel együtt pedig a maradék egy évet is fel kell tölteni. Fogalmam sincs, hogy mennyire nézik azokat, de jobb félni, mint megijedni.

8.      Töriből, magyarból és idegennyelvből ne csak tőmondatokban tudj válaszolni. Törin és magyaron kell írni fogalmazásokat, amik nyilván sok pontot érnek, nyelvből pedig levelet kell írni. Itt nem mindegy a szókincs, a kifejezőkészség és a szaknyelv sem. Nyilván nem egyetemi szinten kell tudni a szakkifejezéseket, de nem árt egy-két olyan sem. Persze mindig csak azt írd le, amit értesz is. Semmi értelme kikeresni egy szótárból (magyar és idegen nyelv is) egy olyan szót vagy kifejezést, amit azelőtt még nem is láttál.

9.      Gyakorolj! A neten elérhetőek az előző évi érettségi feladatsorok és azokat nézd át. Azt javaslom, hogy időrendben visszafelé haladj, tehát most a 2017-es érettségit nézd meg, mivel ehhez hasonlót fogsz kapni majd te is. Nemhiába mondják, hogy az ismétlés a tudás atyja. Ha többet megnézel és gyakorolsz, akkor nem fog akkora meglepetés érni májusban.

10.  Végül, de nem utolsó sorban ne izgulj, mert nem olyan vészes és véres, mint ahogy sokan állítják. Ha kellő tudással rendelkezel, akkor nem lehet semmi gond. A lényeg, hogy előtte való nap ne tanulj, ne nézz át semmit és lehetőleg ne is nézz érettségiről szóló filmeket. Ja, és a legfontosabb, hogy készülj fel: egy rakás toll, vonalzó, ceruza, radír, ennivaló, innivaló és persze az atlaszok és egyéb segédeszközök, amiket bevihetsz. Ne bízd a véletlenre, mert abból semmi jó nem sül ki, inkább legyen nálad egy tollgyárnyi toll, mint egy darab, ami engedelmes pillanataiban fog, de leginkább a kuka felé vágyakozik. Amúgy én előbb sokszor ceruzával csináltam meg a feladatot és aztán írtam át tollal, mert sokkal szebb, ha nincs tele javítva a dolgozat. Csak ha te is így csinálod, akkor ne feledd, hogy az utolsó pár percben át kell írnod és ellenőrizned is kell a munkád. Lényeges, hogy minden papíron rajta legyen a neved és az osztályod és az is fontos, hogy a megoldást csak, és kizárólag tollal írva fogadható el; ne veszíts pontot amiatt, hogy elfelejtetted átírni. Mivel kint lesz egy jól látható óra (feltehetőleg) és az is rá lesz írva a lapra, hogy hány perc áll rendelkezésedre, ezért én úgy csináltam, hogy megnéztem a feladatok számát, majd arányosan elosztottam az időt a feladatok között, de már az elején levontam tíz percet az ellenőrzésre.

Remélem hasznos tanácsokkal tudtam szolgálni nektek, akik az utolsó évüket tapossák a középiskolában. Az utolsó tanácsom pedig az lenne, hogy ne felejtsétek el megélni ezt az évet, mert ebből (jó esetben) csak egy lesz. Illetve ehhez még annyit szeretnék mondani, hogy ezek tényleg csak a személyes tapasztalataim illetve érzéseim a végzős évvel kapcsolatban, nem feltétlen kell megfogadni a tanácsokat és Isten ments, hogy miattam ne oda jelentkezzetek, ahova eredetileg akartatok. Ezek csak tanácsok, de nyilván majd a tanáraitok és az osztályfőnökötök ad tájékoztatást erről az évről. Sok sikert kívánok mindenkinek már most! J


2017. június 29., csütörtök

Stephen King: 11/22/63

Sziasztok! Ma egy könyvvel érkeztem hozzátok, ami szerintem kötelező olvasmánynak kellene lennie. Minimum.
Akkor lássuk is a könyvet, amit mindenkinek el kellene olvasnia.

Az íróról:

Stephen Edwin King amerikai író, a jelenkor egyik legolvasottabb szerzője, akit az úgynevezett popkultúra első számú írójaként szoktak emlegetni. Negyvennél is több nyelvre lefordított művei több mint 400 millió példányban keltek el világszerte.


A könyv:

„Jake ​​Epping kisvárosi angoltanár, jóképű, művelt, harmincas fiatalember. Tüdőrákban haldokló öreg barátja, Al egy napon hajmeresztő titkot oszt meg vele: tudja a módját, hogyan lehet visszamenni a múltba, és némi leleményességgel megváltoztatni a jövőt. Megkéri Jake-et, mivel maga már nem képes rá, hogy előzze meg azt az eseményt, amelytől ő Amerika és a világ romlását datálja: akadályozza meg Lee Harvey Oswaldot Kennedy meggyilkolásában. A múltban tett kirándulásnak van azonban egy hátulütője: amennyiben az időutas hazatér, de aztán újra ellátogat a múltba, „reset” következik be: az eredeti körülmények állnak helyre, a beavatkozás érvényét veszti.
Jake, aki a múltban a George Amberson nevet veszi fel, főpróbát akar tartani. Középiskolája nyomorék öreg pedellusának családját 1958-ban az apa kiirtotta, Jake-George tehát azért megy vissza 2011-ből 1958-ba, a családirtás előtti hetekbe, hogy megmentse a családot. Ekkor veszi kezdetét a rengeteg bonyodalom, amely az új életével jár: szenvedélyes viszony, nagy, komoly szerelem, beteg lelkű, bosszúszomjas férj felbukkanása, gyilkosságok. Jake-George nem tudja eldönteni, áldja-e vagy átkozza Alt, amiért erre a küldetésre rávette, azt azonban az idő előre haladtával egyre biztosabban tudja, hogy a múltban vagy a jövőben szeretne-e élni.
Stephen King most is elemében van, fantáziája korlátlan, szereplői és miliői hitelesek, legújabb regénye pedig letehetetlen.”

Stephen King-től ez volt az első regény, amit olvastam, de nagyon megfogott. Két kötetben adták ki, így a terjedelme összesen 1136 oldal, ami így első olvasásra soknak tűnhet, de valójában észre sem lehet venni. Személy szerint azért kezdtem bele, mert mindig is érdekelt a régi Amerika és valamiért Kennedy elnök is szimpatikus. Habár fogalmam sincs milyen lett volna, ha nem ölik meg, de ez a könyv felvázolt egy alternatívát és, hogy őszinte legyek azt az alternatív jelent nagyon nem szeretném.
Mint, ahogy írtam is, szerintem ennek kötelező olvasmánynak kellene lennie, mert sokat tudhatunk meg a múltról. Maga a történet is nagyon színes és mozgalmas, szinte nincs olyan sora a könyvnek, ami unalmas lenne ezért is döntöttem úgy, hogy Nektek is bemutatom.
A szereplők nagyon egyszerű karakterek, nincs bennük semmi fantasztikus, senkinek nincs semmiféle szuper képessége, leszámítva, Jake-George „tudását”, ami ugye az időutazás. Amikor belekezdtem azt hittem, hogy egy sokkal unalmasabb és szárazabb könyvről lesz szó, de mivel érdekelt a múlt elolvastam és nem bántam meg. King fejében már 1970-es években megfogalmazódott a könyv alapötlete, de akkor még nem tartotta magát elég felkészültnek rá, így egészen 2011-ig várt vele. Már az első oldaltól látszik, hogy King rendkívül körültekintő volt és sok kutató-munkát végzett, mielőtt belevágott. Láttam a felkészültséget és azt, hogy utánajárt, hiszen másképp nem tudott volna ennyire hitelesen írni arról a korról, ahol ő még csak kisgyermek volt. Az író tökéletes leírást adott az ’50-es évek végéről és a ’60-as évek elejéről. Úgy értem nem csak a száraz történetet írta le, hanem egyben tájképet is festett, szavakkal. Egyszerűen magam elé képzeltem mindent, amit leírt. Jake-George szemével láttam az akkori világot, ami már csak azért is különös volt, mert Jake valójában akkor még nem élt. Ő egy harmincas éveiben járó fiatal tanár, aki belecsöppent egy olyan világba, ahol az ő szülei még csak kisgyerekek voltak. King végig egyszerűen fogalmazott és az 1950-es években használt szavakat adta a szereplői szájába.
Tetszett, hogy Jake-nek minden furcsa volt a régi világba csöppenve és nem állt rá azonnal az új életére. Úgy értem nevetséges tartotta az árakat, és azt is, hogy milyen könnyen be tudott szerezni mindet azt is furcsállta, hogy az emberek mennyire hiszékenyek és könnyelműek a régi világban. Aztán szépen, lassan elkezdett beilleszkedni a társadalomba, de mindvégig megőrizte önmagát, ami fontos momentuma volt a regénynek, mert ő egy pontos céllal érkezett. De mint szinte minden regényben itt is megjelent a szerelem és a vívódás motívuma is, ami egyáltalán nem vitte el a könyvet a romantikus irányba. Jake barátokat és munkát szerzett, miközben szabadidejében a saját projektjével foglalkozott. Tetszett, hogy Jake semmi miatt nem hanyagolta a „munkáját”, amit Al bízott rá.

Kinek ajánlanám?  


Mindenkinek. 14 év felett szerintem nyugodtan elolvashatja bárki, hiszen itt nincsenek olyan jelenetek és szavak, amiket nem szabad olvasnia egy gyereknek. Viszont, azt mondom, hogy erre a könyvre meg kell érni és rendelkezni kell némi háttértudással, mert úgy élvezhető. Javaslom, hogy az vállalkozzon erre a terjedelemre, akit tényleg érdekel és van ideje. 



2017. június 18., vasárnap

Magyarázat és szülinap

Sziasztok!
Tudom, hogy nincs igazán jó mentség erre a majdnem fél évre, de most mégis megpróbálkozom vele.
Szóval jelenleg végzős vagyok / voltam. Ki hogy nézi ezt a helyzetet, így az érettségi végén. Ez önmagában még nm lenne mentség, hiszen sokak vezetnek bogot végzősként, nekem mégis most az iskola volt a fontosabb, hiszen - nem akarok nagy szavakat használni, de - most alapoztam meg a jövőmet.
Az első félév még "gyerekjáték" volt, főleg a másodikhoz képest. Onnantól kezdve, hogy kézhez kaptuk a félévinket nem volt megállás. Táncpróbák, szalagavató, továbbtanulás, dolgozatok, tételek. Egyszerűen annyi minden összejött, hogy sem időm, sem energiám, se kedvem nem volt blogot írni. Sokszor este értem haza, aztán nekiálltam a másnapi tanulnivalóhoz, a végén csak beestem az ágyamba és elaludtam. Ráadásul ezek közben még készültem az angol nyelvvizsgámra, az emelt angol és töri érettségire, ami így egy kicsit sok volt. A végén már mindenhol angol szavakat és évszámokat láttam. Ezért (is) láttam jobbnak, ha nem írok amíg le nem csitulnak az érettségik. Persze még mindig nem végeztem a dolgokkal, mert még vissza vannak a szóbelik, de ezután már újult erővel fogok nekivágni az írásnak.
Először is még szeretnék megejteni pár könyvajánlót a nyárra, ahogy már előzőleg is megígértem, aztán pedig elindítok egy sorozatot, amit kezdő bloggereknek ajánlanék leginkább, de még közbe fogok iktatni egy design cserét is, ami miatt majd maximum két napig nem lesz látható a blog, viszont erre figyelmeztetni fogok mindenkit előre.
A címben helyet kapott a szülinap szó is. Nem véletlenül. Ugyanis április 5.-én volt a blog két éves, így szeretnék Nektek köszönetet mondani, hiszen nélkületek már nem tudnám csinálni a blogot.

A végén pedig szeretném megköszönni a kitartást, így a stagnálás ideje alatt. :)


2017. január 15., vasárnap

Mit olvastam tavaly?

Sziasztok! Tudom, hogy nagyon régen volt bejegyzés, de mivel új év van, gondoltam összeszedem, hogy miket olvastam tavaly, hiszen ez a blog is tartalmaz könyvajánlókat. 
Megpróbáltam megcsinálni egy könyvkihívást, aminek a lényege az lett volna, hogy idén elolvasok húsz könyvet, de sajnos nem jött össze, mert kevésnek bizonyult ez az 52 hét.
Nézzük is a könyveket!


  • Cecelia Ahern: Nyomomban az életem - 472. oldal    
 Ez volt az első könyv 2016-ban, amit elolvastam. Nem sorolnám a kedvenceim közé, mert voltak benne furcsa és homályos részek, de azért nem volt annyira rossz. Először kell egy kis lendület az olvasásához, mert nem egy egyszerű regény, de a közepe felé már sokkal olvashatóbbá válik. 

  • Cecelia Ahern: U.I Szeretlek - 510. oldal
 Ezt a könyvet egy barátnőm ajánlotta, aki szerint elgondolkodtató regény . Igaza volt. Nem egy könnyű olvasmány, már csak a témáját tekintve sem, de mégis nagyon olvasható regény. A filmet még nem, csak az előzetesét láttam - mondjuk már egy ideje a megnézendő filmek listáján van -, viszont mindenkinek azt ajánlom, hogy olvassa el a könyvet (is).

  • Stephen King: 11/22/63 - 761. oldal 
 Ez az a könyv, amit minden iskolás számára kötelezővé tennék. Már csak a tartalma miatt is. Az egész könyv a Kennedy gyilkosságról szól, viszont egyáltalán nem unalmas, sőt kifejezetten izgalmas könyv. Habár nagyon kell figyelni a regény minden egyes részletére, mert csak úgy lehet megérteni, de nagyon megéri. 

  • Stephen King: 11/22/63 - 375. oldal
Az előző könyvnek ez a folytatása, így én is két részletben írom ide. Mint ahogy írtam ez egy kiváló regény, ezért a következő posztok valamelyikében részletesebben fogok írni róla. 

  • Cecelia Ahern: Életed regénye - 394.oldal 
 Az első pár oldal nyomasztóan hatott rám a történet miatt, de aztán beindultak az események és egyáltalán nem lett unalmas a könyv. Sőt! Ahern-nek sikerült egy nagyon mozgalmas és kreatív történetet írnia. Számomra először egy kicsit idegen volt a könyv, mivel a főszereplő eddigi életéről nem sokat tudtam meg, de ez a cselekmény előrehaladtával megváltozik. Érdemes lenne elolvasni azoknak, akik egy kis mozgalomra vágynak egy regényben, de elegük van a vámpírokból, koboldokból és egyéb lényekből.

  • E.L. James: A szürke ötven árnyalata - 524. oldal
A szürke ötven árnyalta volt az első ilyen regény, amit olvastam. Mentségemre szóljon, hogy nem tudtam, hogy miről szól,viszont mindenki erről beszélt, így gondoltam nem lehet annyira rossz könyv. Mondjuk én egy olyan típus vagyok, aki először elolvas több száz oldalt, majd megnézi a filmet. Mondjuk a filmet a mai napig nem láttam. 

  • E. L. James: A sötét ötven árnyalata - 570.oldal
Ha már belekezdtem és elolvastam az első részét, akkor gondoltam, hogy tovább olvasom. Kíváncsi voltam, hogy mi fog történni Mr. Grey-jel és Anastasia-val. Mondjuk ebben a kötetben már több cselekmény volt és nem csak +18.as dolgok.    

  • E. L. James: A szabadság ötven árnyalata - 634. oldal
Ennél a kötetnél nem akartam, hogy vége legyen. Viszont, hogy egy korábbi ajánlómban írtam szerintem a végét egy kicsit összekapkodta az írónő. Mármint én biztosan nem így írtam volna meg a végét. Annak ellenére, hogy nagyon sokan szidják, szerintem egy viszonylag jó trilógiáról beszélhetünk. Mondjuk az én nézeteimet tekintve néha kiütötte a biztosítékot Mr. Grey viselkedése. 

  • Jus Accardo: Touch- Érintés - 364.oldal

  
Na igen. Ez egy tipikus csajos regénynek indult. De csak indult, merthogy nem az egyáltalán. Először én is azt hittem, hogy egy tipikus " meglátja a lány az elérhetetlen szépfiút, akin segít, mert valami csip-csup baja van, a fiú észreveszi és aztán dúl a love." Hát nem. Sajnos még nem jelentek meg a folytatások, merthogy ez egy többrészes regény lesz. Mindenkinek csak ajánlani tudom, mert egy ilyen könyvet nem lehet kihagyni. 

  • Marian Keyes: Van valaki odaát? - 635.oldal

Nos, ez az a könyv, amit majdnem abbahagytam egy egészen egyszerű oknál fogva: az eleje másról sem szólt csak a határtalan önsajnálatról. Aztán mégsem tettem le, merté érdekelt a dolog miértje. Utólag nagyon jól tettem ,hogy elolvastam, mert sok mondanivalója volt még a regények az önsajnálaton kívül. először azt hittem, hogy egy könnyed romantikus regény lesz, de sajnos nem lett az. Azoknak ajánlanám, akik nem riadnak vissza egy kis depitől, amit a könyvtől kapnak. 

  • E.L. James: Grey- A szürke ötven árnyalata Christian szerint - 712. oldal
Ez A szürke ötven árnyalatának egy másik szemszögből megírt változata. Egyrészt nagyon fura így olvasni, miután befejeztem a trilógiát, mert ebben Christian megmutatja egy teljesen másik oldalát. Vicces, ugyanakkor ennek a segítségével kicsit jobba megérthetjük Mr. Grey-t.


  • Cecelia Ahern: A vétkes - 381.oldal
Az első pár oldalnál még bennem volt az, hogy ez egy tipikus regény lesz, ahol a főhős természetesen Jó, de aztán valami törtnéik és megváltozik a világnézete és Rossz lesz. De ez a könyv egy kicsit durvábban tárja fel a tényeket. Szerintem megéri elolvasni, mert annak ellenére, hogy megvannak a hibái egy nagyon jó regényről beszélhetünk. Ráadásul a folytatások is hamarosan megjelennek majd, bár, ha valaki nem olvassa tovább, akkor a vége miatt akár egy lezárt műnek is tekintheti.

  • Leiner Laura: Akkor szakítsunk - 336.oldal 
Hogy hogyan lehet megírni pár órát 336 oldalban? Kérdezd meg erről Leiner Laurát, mert neki sikerült egy szórakoztató, cseppet sem unalmas regényt írnia pár óra történésével. Nem akarom az egekbe magasztalni az írónőt, azt megteszi helyettem más, de az biztos, hogy a mai fiatalokról egy nagyon meggyőző képet tud alkotni. A címével ellentétében, nem egy önsajnálatról szóló könyvről beszélhetünk, hanem egy rendkívül szórakoztató regényről. Érdemes elolvasni. 

  • Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 1. Kezdet - 386.oldal  
 Először még olyan 2011. körül olvastam a sorozatot és már akkor nagyon tetszett. 2016-ban újra elkezdtem, mert kíváncsi voltam, hogy még mindig olyan jónak tartom-e, mint akkor. Még most is jókat nevetek rajta és jól esett újra elolvasni, de most már észrevettem benne egy-két alaphibát; mint például a szóismétlés és a cselekmény ismétlése.

  • Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 2. Együtt - 392.oldal
Ezt a részét már nagyobb kedvvel olvastam, hiszen a főszereplő már beilleszkedett és ezért sokkal oldottabb a hangulata a könyvnek, mint az előzőnek volt.  
  • Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 3. Egyedül - 457. oldal

 Na, ennél a résznél alig vártam, hogy vége legyen, mert már elegem volt a főszereplő szenvedéséből. Komolyan, ennyi sírást én még nem olvastam egy könyvben. Vajon pszichológus látta már ezt a lányt?

  • Leiner Laura: A Szent Johanna Gimi 4. Barátok - 444.oldal 

Ennek a résznek viszont nem vártam a végét. Annak ellenére, hogy még vissza volt négy rész - és már olvastam is- tudtam mi fog történni és nem akartam. Másrészt viszont örültem, hogy megszabadult a főhős a "zavaró tényezőtől". 

  • Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 5. Remény - 485. oldal
Ez a kedvenc kötetem mind közül, mert, mert. ( Ha eddig kibírtam spoiler nélkül, akkor már itt is ki fogom.) Szóval most még csak idáig jutott, de amint meglesz a következő része, sőt ha az összeset elolvastam, akkor hozom ebből is a részletes "kritikát". 


Ez összes 18 darab könyv volt és összesen 8832. oldal. Mondjuk idén meg fogom dönteni, az biztos.